Šití starého betonu a příprava podlahy
Chtěli jsme v obýváčku odolný povrch - chodíme sem přímo ze dvora a taky krbíček potřebuje kolem sebe nehořlavý povrch. Nepřipadalo v úvahu vydláždit prostor pouze před krbem, protože prostor je už tak strašně složitý a ještě k tomu miniaturní. Členitost podlahy by ho ještě zmenšila.
Rozhodli jsme se tedy pro dlažbu a já vybrala trošku netradiční formát (byla jsem stokrát prokleta) ale myslím, že ten výsledný efekt za to stojí!
Ovšem popořadě.
Nejen, že podklad byl křivý a popraskaný, pod kobercem jsme nalezli natřený beton, jehož celé kusy byly uvolněné a dostali jsme se až na hlínu pod kamennou sutí, která tvořila spodek betonu. Takže jsme začali od píky:
Šití podlahy
Odstranění uvolněných částí betonu
Prořezání - do hloubky + stehy
Lepení dvosložkovou stavební pryskyřicí, do stehů se vloží výztuhy
Vyrovnání podlahy betonem
Pro první vyrovnání podlahy jsme použili polystyren beton - kvůli tomu, abychom neměli tak velkou spotřebu drahého betonu, a taky trošku kvůli izolaci...
Nejdříve jsme si museli udělat nivelační značky
V téhle chvíli jsme udělali skvělý kup: koupili jsme vodováhu s možností promítnutí laserové linky, která se dá navíc našroubovat na náš stativ! Úžasná věc!
Promítli jsme si linku vyváženou podle vodováhy do prostoru a prostým prosvícením pravítka jsme na každém místě v prostoru mohli zjistit, o kolik je tam podlaha oproti jiným místům + nebo -. David si vytvořil síť bodů v prostoru kde na určitou výšku (kterou udalo zmíněné měření) zašrouboval vruty.
Normálně by to stačilo, ale Daw hračička zkrátka chtěl mít detailní přehled, a tak si tak mimochodem udělal ještě model v Matlabu
Rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší částí je 3 cm. Naší metodou, kterou zde popisuji se nám celý prostor podařilo srovnat do 0,5 cm.
tady to máte i s Daviho popisem:
Poté se kolem nivelačních značek udělaly "bochníky" z betonu, jejichž horní plocha se "splácka" na výšku vrutu.
Pak se mezibochníčky po zaschnutí dal "val z betonu" (deskou se ohlídala výška valu mezi jednotlivými bochníky.
Až vše zaschlo, měli jsme rovinu a mohli jsme namíchat polystyrenbeton, který jsme zase dávali do roviny připravené naším "rastrem"
Na polystyrenbeton jsme dávaly polystyren, na něj lepidlo s mřížkou a na to všechno přišel betonek
Na betonek David vymyslel podlahové topení. Sláva mu! Další z jeho nejlepších nápadů! Dali jsme si ho jen do prostoru, kde se bude sedět a nejvíce chodit - kvůli úsporám nejen při poříení nyní, ale i v budoucnu při topení.
"motali" jsme si předepsané smyčky:
A pak vše zalili samonivelační stěrkou
Vysychající stěrka, prostor už konečně začíná nějak vypadat!
Pro připomenutí: finální skladba před dlažbou
A v tuhle chvíli jsme si mysleli: HURÁ, už JEN dlažba.
Pokládka dlažby svépomocí- různé formáty
Vynechám peripetie, kdy jsme jeli "přes noc", kdy jsme se několikrát dostali až na samý pokraj možností našeho vztahu. Nakonec však tramtadadá, špatně nám to spočítali a 3 měsíce (!) jsme čekali na dodání jediného balíku dlažby z Armonie!!! Koupelnové studio začím stačilo zkrachovat, a byly to dost ošklivé nervy, nemluvě na to, jak jsem Davida honila, ať to už je hotové a náhle jsme byli dalšího čtvrt roku na nezaspárované dlažbě! Lahůdka pro fajnšmekry!
Nechápala jsem, jakto, že začínáme uprostřed. I když rady zněly různě, David na to šel po svém a udělal to úžasně! U kuchyňky nám totiž dlažba vybíhá na schůdek a bylo by velmi ošklivé, kdyby tam vyšly kachle nakřivo. nechápu, jak to v té křivosti prostoru dokázal, ale DOKÁZAL!
kombinace velikostí, dost ošemetná věc, na to, že se do něčeho podobného pouštíme proprvé v životě. Ani jsem nevěděla, jak šikovného chlapa mám! Od té doby je mnohem krásnější, a více sexy :-)
pro ilustraci - nemůže chybět, jak my jsme se s těmi výřezy natrápili!
už se to rýsuje
občas přispěchali pomocníci
žádná řezačka, ani papouščí zobák, flexou na to!
kousek ke schodům
taky flexou :-) šikulka
ano, nepopírám, i pár oprav se muselo udělat. Nejhorší bylo dorovnávání k už hotovému kousku...v nocích a po večerech to holt není žádný med
zrození schůdečku do kuchyně
finální schůdečky v kuchyni
finální obýváček - zatím bez lišt
druhý schůdeček