Šití starého betonu a příprava podlahy

Chtěli jsme v obýváčku odolný povrch - chodíme sem přímo ze dvora a taky krbíček potřebuje kolem sebe nehořlavý povrch. Nepřipadalo v úvahu vydláždit prostor pouze před krbem, protože prostor je už tak strašně složitý a ještě k tomu miniaturní. Členitost podlahy by ho ještě zmenšila.

Rozhodli jsme se tedy pro dlažbu a já vybrala trošku netradiční formát (byla jsem stokrát prokleta) ale myslím, že ten výsledný efekt za to stojí!

Ovšem popořadě.

Nejen, že podklad byl křivý a popraskaný, pod kobercem jsme nalezli natřený beton, jehož celé kusy byly uvolněné a dostali jsme se až na hlínu pod kamennou sutí, která tvořila spodek betonu. Takže jsme začali od píky:

Šití podlahy

Odstranění uvolněných částí betonu

Prořezání - do hloubky + stehy

Lepení dvosložkovou stavební pryskyřicí, do stehů se vloží výztuhy

Vyrovnání podlahy betonem

Pro první vyrovnání podlahy jsme použili polystyren beton - kvůli tomu, abychom neměli tak velkou spotřebu drahého betonu, a taky trošku kvůli izolaci...

Nejdříve jsme si museli udělat nivelační značky

V téhle chvíli jsme udělali skvělý kup: koupili jsme vodováhu s možností promítnutí laserové linky, která se dá navíc našroubovat na náš stativ! Úžasná věc!

Promítli jsme si linku vyváženou podle vodováhy do prostoru a prostým prosvícením pravítka jsme na každém místě v prostoru mohli zjistit, o kolik je tam podlaha oproti jiným místům + nebo -. David si vytvořil síť bodů v prostoru kde na určitou výšku (kterou udalo zmíněné měření) zašrouboval vruty.

Normálně by to stačilo, ale Daw hračička zkrátka chtěl mít detailní přehled, a tak si tak mimochodem udělal ještě model v Matlabu

Rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší částí je 3 cm. Naší metodou, kterou zde popisuji se nám celý prostor podařilo srovnat do 0,5 cm.

tady to máte i s Daviho popisem:

 

Poté se kolem nivelačních značek udělaly "bochníky" z betonu, jejichž horní plocha se "splácka" na výšku vrutu. 

Pak se mezibochníčky po zaschnutí dal "val z betonu" (deskou se ohlídala výška valu mezi jednotlivými bochníky. 

Až vše zaschlo, měli jsme rovinu a mohli jsme namíchat polystyrenbeton, který jsme zase dávali do roviny připravené naším "rastrem"

Na polystyrenbeton jsme dávaly polystyren, na něj lepidlo s mřížkou a na to všechno  přišel betonek

Na betonek David vymyslel podlahové topení. Sláva mu! Další z jeho nejlepších nápadů! Dali jsme si ho jen do prostoru, kde se bude sedět a nejvíce chodit - kvůli úsporám nejen při poříení nyní, ale i v budoucnu při topení.

"motali" jsme si předepsané smyčky:

A pak vše zalili samonivelační stěrkou

Vysychající stěrka, prostor už konečně začíná nějak vypadat!

Pro připomenutí: finální skladba před dlažbou

A v tuhle chvíli jsme si mysleli: HURÁ, už JEN dlažba.

 

Pokládka dlažby svépomocí- různé formáty

Vynechám peripetie, kdy jsme jeli "přes noc", kdy jsme se několikrát dostali až na samý pokraj možností našeho vztahu. Nakonec však tramtadadá, špatně nám to spočítali a 3 měsíce (!) jsme čekali na dodání jediného balíku dlažby z Armonie!!! Koupelnové studio začím stačilo zkrachovat, a byly to dost ošklivé nervy, nemluvě na to, jak jsem Davida honila, ať to už je hotové a náhle jsme byli dalšího čtvrt roku na nezaspárované dlažbě! Lahůdka pro fajnšmekry!

Nechápala jsem, jakto, že začínáme uprostřed. I když rady zněly různě, David na to šel po svém a udělal to úžasně! U kuchyňky nám totiž dlažba vybíhá na schůdek a bylo by velmi ošklivé, kdyby tam vyšly kachle nakřivo. nechápu, jak to v té křivosti prostoru dokázal, ale DOKÁZAL!

kombinace velikostí, dost ošemetná věc, na to, že se do něčeho podobného pouštíme proprvé v životě. Ani jsem nevěděla, jak šikovného chlapa mám! Od té doby je mnohem krásnější, a více sexy :-)

pro ilustraci - nemůže chybět, jak my jsme se s těmi výřezy natrápili!

už se to rýsuje

občas přispěchali pomocníci

žádná řezačka, ani papouščí zobák, flexou na to!

kousek ke schodům

taky flexou :-) šikulka

ano, nepopírám, i pár oprav se muselo udělat. Nejhorší bylo dorovnávání k už hotovému kousku...v nocích a po večerech to holt není žádný med

zrození schůdečku do kuchyně

finální schůdečky v kuchyni

 

finální obýváček - zatím bez lišt

druhý schůdeček